Salon funduszy

Jak dostać się na wolontariat międzynarodowy?

Materiały zaczerpnięte ze strony www.wolontariat.ngo.pl

WOLONTARIAT MIĘDZYNARODOWY

Wybierając się za granicę nie należy tego robić na własną rękę. Zdecydowanie należy zasięgnąć opinii i poprosić o pomoc organizacje, które się tym zajmują. Wiele z nich prowadzi najróżniejsze programy wymiany woluntarystycznej, bądź dysponuje kontaktami do organizacji w innych krajach. One tez udziela informacji o potrzebnych dokumentach o zasadach ubezpieczenia itp.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, to nie ma tutaj żadnych jednolitych przepisów, każda z organizacji sama określa jego zasady. Warto więc wczesnej zorientować się, co dany wolontariusz ma zapewnione, a o co musi zadbać sam.

Podobnie sprawa się ma z kosztami podróży i uzyskania ewentualnej wizy, nie zawsze możemy liczyć na ich zwrot. Organizatorzy zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie (bywa ze na campingach) czasem możemy tez liczyć na kieszonkowe.

AVSO Association of Voluntary Service Organisations – zrzeszenie organizacji zajmujących się wolontariatem, to międzynarodowa organizacja pozarządowa będąca swoistym pomostem między narodowymi i międzynarodowymi organizacjami non-profit. AVSO współpracuje z Komisją Europejską w zakresie realizacji programu "MŁODZIEŻ". Szczegółowe informacje na temat organizacji można znaleźć na stronie: www.avso.org.

Program MŁODZIEŻ - wolontariat Europejski to druga akcja programu MŁODZIEŻ. W ramach tej akcji finansowane są projekty opracowane dla młodych ludzi (do 30 lat) przez organizacje i instytucje z krajów uczestniczących w Programie. W praktyce oznacza to tyle, że polscy wolontariusze wyjeżdżają do innych krajów europejskich, a wolontariusze z Europy przyjeżdżają do organizacji polskich, by przez kilka miesięcy pracować społecznie w polskich organizacjach i instytucjach.

Informacje o wszystkich zasadach Wolontariatu Europejskiego na stronie: www.mlodziez.org.pl

Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych - program (UNV) został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1970 roku i jest nadzorowany przez krajowe biura Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP). Program Wolontariuszy NZ działa obecnie w 140 krajach, a jego siłę stanowi 4780 specjalistów na całym świecie, Wolontariusze zajmują się: wspieraniem inicjatyw lokalnych, pomocą humanitarną, wspieraniem inicjatyw pokojowych, kontrolą przestrzegania praw człowieka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.undp.org.pl

Przykładowe serwisy o wolontariacie międzynarodowym

www.youth.pl
www.pah.org.pl