Z ekologią na Ty

Zakończył się kolejny etap realizacji projektu Z ekologia na Ty- 2009. Przedstawiciele Fundacji Viribus Unitis, przy współpracy z pracownikami Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach oraz Europe Direct Katowice zorganizowali warsztaty ekologiczne w 17 szkołach w województwie śląskim. W związku z dużym zainteresowaniem tematyką ekologiczną zrekrutowane zostały dwie szkoły ponad zakładanych 15. Poniżej znajduje się lista szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w projekcie.

12 listopada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się spotkanie- wykład powiązane z uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursu na artykuł i hasło promujące ekologiczny styl życia. Przedstawiciele szkół biorący udział w prelekcji otrzymali gadżety wyprodukowane w ramach projektu (m.in. drewniane piórniki, notatniki wykonane z ekologicznego papieru, a także broszury nt. ochrony środowiska) oraz okolicznościowe certyfikaty. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody w postaci baterii słonecznych zasilających laptopy oraz telefony komórkowe, kalkulatorów na wodę oraz plecaków i drewnianych kompletów piśmiennych. Ponadto każda szkoła oraz laureat otrzymali drewniane drzewka symbolizujące „Dęby Europy”, które zasadzono wcześniej na terenie każdej ze szkół. W trakcie trwania projektu opracowano i opublikowano scenariusze lekcji ekologicznych przeznaczonych dla nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych. Trwa ich dystrybucja.

SZKOŁY UCZESTNICZĄCE W PROJEKCIE Z EKOLOGIĄ NA TY- 2009

SzkołaAdres
Zespół Szkół Ogólnokształcących II LO im. A. Asnyka ul. Jutrzenki 13,
43-300 Bielsko- Biała
Zespół Szkół Silesia Ul. Nad Białką 1e
43-503 Czechowice- Dziedzice
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II ul. Pukowca 5,
43- 251 Pawłowice
Zespół Szkół Katolickich im. bł. ks. Emila Szramka ul. Kobylińskiego 4,
40- 026 Katowice
Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza ul. Goetla 2,
40- 749 Katowice (Murcki)
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 ul. Św. Piotra 1,
41- 500 Chorzów
Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie I LO im. J. Słowackiego ul. Gen. H. Dąbrowskiego 36,
41- 500 Chorzów
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 ul. Wajdy 7,
41- 800 Zabrze
Państwowe Szkoły Budownictwa- Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich ul. Powstańców Śląskich 10,
41- 902 Bytom

Fundacja Viribus Unitis Katowice
magdalena.szot@fundacja.katowice.pl

Pliki do pobrania:
Formy ochrony przyrody w Polsce oraz wybrane aspekty
Efekt cieplarniany

galeria

Za część merytoryczną oraz prowadzenie zajęć odpowiedzialni byli leśnicy , pracownicy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa Namysłów, mgr inż. Piotr Oleszek oraz mgr inż. Paweł Głąb.

Warsztaty cieszyły się dużym zaangażowaniem młodych ludzi, którzy chętnie odpowiadali na pytania przygotowane przez prowadzących. Niewątpliwą zaletą zorganizowanych zajęć było zatrudnienie do ich realizacji leśników, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu tego typu przedsięwzięć.

Uczniowie mieli możliwość zdobycia, a także zweryfikowania własnej wiedzy z zakresu m.in. form ochrony środowiska i zagadnień związanych z efektem cieplarnianym.

Warsztaty ekologiczne zakończyły się sadzeniem drzewek, "dębów Europy” na terenie każdej ze szkół, uczestniczącej w projekcie. Ten symboliczny gest młodzieży był jednocześnie wyrazem ich uczestnictwa w działaniach zmierzających do ochrony najbliższego otoczenia.

Kolejnym etapem projektu Z ekologia na Ty- 2009, będzie uczestnictwo przedstawicieli 17 szkół w wykładzie powiązanym z uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursu na artykuł i hasło promujące ekologiczny styl życia. Konkurs został ogłoszony w ramach projektu. Wydelegowani uczniowie wezmą także udział w seansie kinowym w formacie 3D, który zostanie wyświetlony po zakończeniu prelekcji. Impreza zaplanowana została na 12 listopada. O dokładnym jej terminie szkoły zostaną poinformowane telefonicznie.

Fundacja Viribus Unitis w okresie od 15.09 do 30.11.2009 r. realizuje projekt „Z ekologią na Ty - 2009”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych pt. „Pięć lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”. Projekt obejmuje swoim zasięgiem teren województwa śląskiego i skierowany jest do uczniów ze szkół ponadgimanzjalnych. Jego celem jest zwiększenie stanu świadomości, wiedzy oraz umiejętności w zakresie szeroko pojętych działań związanych z ekologią w krajach Unii Europejskiej. Ponadto udział w projekcie przyczyni się do świadomego i praktycznego włączenia jego młodych uczestników w działania zmierzające do ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego. Działania edukacyjne obejmują warsztaty europejskie prowadzone przez specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, sadzenie drzewek, tzw. „dębów Europy” na wyznaczonym terenie w pobliżu szkoły, udział w seansie kinowym w formacie 3D o tematyce ekologicznej, a także konkurs na hasło oraz artykuł promujące ekologiczny styl życia, skierowany do wszystkich uczniów szkoły uczestniczącej w projekcie. W ramach ostatniego działania najlepsze artykuły zostaną opublikowane w lokalnej prasie.

Ponadto każda szkoła, biorąca udział w projekcie otrzyma scenariusze warsztatów ekologicznych, które ułatwią prowadzenie lekcji w tym temacie.

Uczestnicy projektu otrzymają ekologiczne gadżety, a na tych, którzy wykażą się największą kreatywnością czekają interesujące nagrody.

W założeniach projekt przyniesie znaczne korzyści w postaci rozwoju społeczeństwa wyedukowanego w zakresie zagadnień związanych z ekologią i ochroną środowiska oraz pobudzenia aktywności proekologicznej młodzieży.

Pliki do pobrania:
regulamin konkursu
formularz zgłoszeniowy ucznia - konkurs na artykuł i hasło
formularz zgłoszeniowy szkoły

Zgłoszenia do udziału w projekcie należy przesyłać na adres mailowy:
magdalena.szot@fundacja.katowice.pl.

stopka